понедельник, 21 февраля 2011 г.

Правила вживання м’якого знака

Тема. Правила вживання м’якого знака
Мета: узагальнити вивчений матеріал у початкових класах та розкрити зміст нових правил вживання м’якого знака, виро­бити навички правильного написання й вимови слів з м’я­ким знаком; розвивати орфографічне чуття, логічне мислен­ня; виховувати патріотичні почуття.
Тип уроку: осмислення нових знань з елементами уроку-казки.
Обладнання: підручники, таблиця «Вживання м’якого знака».

ХІД УРОКУ
І.  Актуалізація опорних знань
      Скласти зв’язну розповідь на основі прикладів з до­машнього завдання про м’якість приголосних.
II.  Оголошення теми і мети кроку, визначення мети кожним учнем
Прочитайте слова. Скажіть, чи є відмінність у напи­санні й лексичному значенні слів, від чого це залежить?
Банка — банька; булка — булька; галка — галька.
Слово вчителя.
     Дійсно, живе в країні Граматика відомий фокусник. І звуть його М’яким Знаком. Варто йому підійти до якогось слова, і воно стає невпізнанним: консервна бан­ка стала теплою банькою, рум’яна булка стала водя­ною булькою, а криклива галка стала кам’яною галь­кою.
III.  Опрацювання нового матеріалу
1. Пригадайте правила написання м’якого знака, які ви вивчали в попередніх класах. Запишіть при­клади.
2. Слово вчителя.
    Тепер ми детальніше ознайомимося з правилами вживання м’якого знака в українській мові. На цю тему я розповім цікаву історію.
Країна Орфографія
      Розповідь наша про допитливого Метелика, який літав скрізь: над полями, ярами, квітучими долинами та блакитними джерельцями.
     Скільки всяких див бачив Метелик! Скільки пісень почув у веселих гайочках! Із них найвідоміші: «дзінь-дзінь», «тьох-тьох», а в житах – «підпадьом, підпадьом». Усе це наспівували пташки, яких звали Синичка, Соловей, Перепел. Були тут і степові чайки та інші птахи.
     Весело було цікавому Метелику.
     Літає собі й літає, не знаючи ніяких турбот. Аж раптом його увагу привернув білий стовп, на якому яснів напис «Країна Орфографія».
        Що воно таке? – здивувався Метелик, і йому закортіло туди полетіти. Та ледь змахнув рожевими в цяточку крильцями, як зненацька подув вітерець і не дав навіть зрушити з місця.
        Ех, – зажурився Метелик. – Як же мені тепер перелетіти туди?
     І тут Метелик помітив дівчинку в блакитній сукенці.
        Дівчинко, я цікавий Метелик, – зашепотів той ласкаво. – Скажи-но, що воно за Орфографія і як мені туди потрапити?
     Перелетів Метелик дівчинці на руку й чекає.
     А дівчинка й каже:
        Орфографія – це слово, що означає «правильно пишу». То країна слово квітів. Там є багато цікавого. А щоб дістатися туди, любий Метелику, треба сказати чарівні слова: «Пусти, вітрику, будь ласка, у країну – добру казку». Тільки вимовиш ці слова – зараз і опинишся там.
        Дякую, – аж засміявся Метелик від щастя та й полетів. І враз опинився у Країні Орфографії, бо все виконав так, як казала йому дівчинка.

     Давайте ж і ми скажемо чарівні слова і потрапимо у чарівну Країну Орфографію (всі разом промовляють слова «Пусти, вітрику, будь ласка, у країну – добру казку».
     Було тут дуже гарно, скрізь росли дивовижні квіти. Метелик зачудовано милувався чарівним краєвидом.
        А це хто до нас залетів? – несподівано прогудів чийсь голос.
     Глянув Метелик – аж то волохатий Джміль. Метелик тоді до нього:
        Добрий день, пане. Я тут вперше.
        Бачу. Ти якось і говориш не так. Мабуть, і писати по-нашому не вмієш?
        Ні…
        Отож, слухай. Я в цій місцевості відкрив школу м’якого знака. Думаю, що вона потрібна всім. І тобі теж. Для початку запам’ятай – іноді слова треба вимовляти м’яко, а пом’якшення робить ось такий знак.
     І він показав букву м’який знак із зігнутої травинки. Метелик уважно слухав. А джмелик продовжував:
        Отже, правило перше. М’який знак пишеться після букв д, т, з, с, ц, л, н, що позначають м’які приголосні звуки в кінці та в середині слів.
     І Джмелик почав писати паличкою на піску: Он у траві горить стеблина, як мідь, а ось від тополі тінь, а он молотьба хлібів почалась.

     Дане речення учні записують в зошити, підкреслюють слова, в яких є м’який знак.
     Крім того, для полегшення запам’ятовування приголосних, після яких вживається м’який знак, учні записують таке речення: Де ти з’їси ці лини?

        Запам’ятав усе це ?– суворо запитав Джміль. – А ні, то лети собі геть.
        Ні! – ображено затріпотів крильцями Метелик. – Я не такий уже й забудько. До речі, слово «забудько» теж із цього правила.
        Молодець! – радо пробасив Джмелик.

     Вчитель робить паузу і пропонує учням вловлювати у розповіді слова і записувати їх і зошити.

     До цього уроку прислухався Коник-Стрибунець, інші метелики, а зелена Ящірка навіть підняла голівку, слухаючи друге правило.
        Слухаємо правило друге, – почав Джмелик. – Після «л», що позначає м’який приголосний, який стоїть перед іншим м’яким приголосним, теж пишеться м’який знак: пальці, пральня.
        Можна, я скажу, – вже сміливіше озвався Метелик. – Он  десь чути ковальський дзвін. Слово «ковальський»…
        Ну, молодець, – знову похвалив його вчитель. – Слухай далі. М’який знак пишемо після букв, що позначають приголосні звуки, перед «о». он голуб сів чим він клює?
        Носиком
        Та ні, не носиком, а дзьобом. А то що за квіти синіють?
        Льон, – вигукнула разом уся комашня.
        А як співають солов’ї?
        Тьох-тьох.
        Оце вже тобі, Метелику, й третє правило.
        А чи є ще й четверте правило? – запитав Метелик.
        Є, – поважно прогудів Джмелик. – Дівчинку ти бачив?
        Бачив.
        То Гальчина донька. Треба тітці Гальці привіт передати за її добре серце. А її двір біля Васьчиного. Оце тобі й четверте правило, коли вживається м’який знак. А саме: у сполученнях –льц-, -льч-, -ньц-, -ньч-, -сьч-  – підняв лапку волохатий вчитель.
     Метелик знав і Васьчин двір, і доньку Гальчину, тому й легко запам’ятав це правило
        А «голуб» пишемо без м’якого знака, – сказав Метелик.
        Правильно, але це вже інша тема. Отже, м’який знак не пишемо після букв:
а) б, п, в, м, ф: рів, сім, сипте;
б) ж, ч, ш, щ: ніжно, вишня, ніч, дощ;
в) р: гектар, Харків.
        А знаєте, – сказав Метелик сміливіше, бо взяв усе втямки, – у слові «пісня» теж не пишемо м’який знак.
        Ні. Бо після букв, що позначають м’які приголосні звуки (крім «л») і стоять перед іншими м’якими приголосними, м’який знак не вживається: пізнє, свято, могутня, але тьмяний, бо від слова «тьма».
        Дорогий Джмелику, дякую тобі за науку! – вигукнув Метелик. – Але мені вже пора летіть… А у слові «летіть» теж пишеться м’який знак.
        Ну й молодець, – вигукнув Джмелик. – Оце здібний учень. Ну, лети собі. І хай тобі щастить ще й інших учити.
        Прилечу-у-у-у, – почулося, мабуть.
     Бо густа трава зашуміла, а рожеві крильця перелітали з квітки на квітку, покидаючи школу м’якого знака та її доброго вчителя.
3.  Розгляньте таблицю «Вживання м»якого зна­ка» за підручником (с. 156). Розкажіть, що нового ви дізналися про вживання м’якого знака.
4.  Робота в групах.
           Запишіть приклади до правил вживання м’якого знака (завдання для груп визначаються відповідно до номерів правил у таблиці підручника на с.156).
5. Завдання з розвитку мовлення.
     Розкажіть, що вам відомо про українців, які про­живають за межами України. Як їм живеться? Чи шанують вони рідне слово, культуру, традиції?
     Перекажіть текст, поясніть вживання м’якого знака.
     Не завжди в Україні жилося легко. Наші предки, шукаючи кращого життя, багатших земель, вирушали до Америки, Канади, Австралії. Але багатьох із них любов до рідної землі кликала назад, додому, до бать­ківського порогу. Вони поверталися знову, до отчої оселі, припадали вустами до рідної землі, по якій хо­дили їхні батько-мати.
     Ці люди вже ніколи не покидали рідної землі. На чужині і дерево не так росте, і звір не так себе почуває.
6.  Пояснювальний диктант.
Поясніть вживання м’якого знака, визначте головні члени речення.
На території Київської Русі жили слов’яни, які зай­малися землеробством. Українське мистецтво почина­лося від кетяга калини. На одному з Дніпрових ост­ровів козаки стали кошем, і з того часу почалась Запо­розька Січ. Від турецьких галер боронили Січ Дніпрові рукави.
    7.  Вибірковий диктант.
Випишіть слова з м’яким знаком у колонку, поруч запишіть їх фонетичну транскрипцію.
Київська Русь
     Київ... Русь... Україна... Ці слова з глибокою шано­бою промовляє кожен свідомий українець. Вони вира­жають духовну близькість до землі своїх батьків, родо­воду українського, його славної і водночас трагічної історії. Ось уже понад п’ятнадцять століть височіє на дніпровських схилах золотоверхий Київ.
     Йому випала історична місія відіграти важливу роль у формуванні однієї з найбільших держав середньовіч­ної Європи — Київської Русі.          (Г. Радишевський)
ІV. Підсумок уроку
         Завдання з ключем.
Запишіть слова у дві колонки: 1) слова з м’яким знаком; 2) слова без м’якого знака.
     Кавказ ...кий, тюр...ма, астрахан...ський, різ...бяр, арал...ський, камін...чик, щіл...ний, емул...сія, мален...кий, електропаял…ник, астрахан...ці, щонаймен...ший, нян…чити, економіч...ний, шахтарс...кий, емал...ований.
Ключ. З перших букв колонок утвориться крилатий вислів: «Краще менше, та краще».
V. Домашнє завдання
     Підберіть слова для словникового диктанту на вживання м’якого знака (15-20 слів).

Комментариев нет:

Отправить комментарий